Andrzej Sapkowski

Menu:


saga Nowe wydanie Sagi o Wiedźminie


sagaebooki Pakiet 8 ebooków o Wiedźminie

Narrenturm

Streszczenie:vrdst
 "Narrenturm" jest pierwszą cześcią trylogii Andrzeja Sapkowskiego, pisarza znanego wcześniej głównie z unikatowej dla polskiego fantasy postaci wiedźmina, wędrownego zabójcy potworów. Po oświadczeniu autora o zakończeniu przygód Geralta i rozpoczęciu prac nad powieścią, która bedzie osadzona w realiach historycznych, sporo czytelników zastanawiało się, czym właściwie będzie kolejna książka. W końcu wiedźmińskie przygody ciągneły się przez 2 tomy opowiadań i pieć książek powiązanych ze sobą fabułą, przez co Sapkowski kojarzony był z wiedźminem nierozerwalnie. Czas pokazał, że tak dobry autor jak Andrzej Sapkowski potrafi stworzyć kolejną powieść, z całkiem nowymi bohaterami i nadać im charakter nie mniej wyrazisty i zapadający w pamięc, niż w swoim poprzednim dziele, a także stworzyć opowiadanie w czasach historycznych, które jest w nie odstrasza swoim umiejscowieniem miłośników fantastyki.
Tym razem czas i miejsce sa jak najbardziej realistyczne - akcja powieści dzieje sie w XV wieku, w dobie wielkich wojen husyckich i obejmuje głównie tereny Śląska i Czech.
Główny bohater, Reynevan, czyli Reinmar z Bielawy, jest dwudziestoparoletnim Ślązakiem, ktory przyucza sie do zawodu medyka. Studiował medycynę na uniwersytecie w Pradze, skąd uciekł w czasie defenestracji, nie chcąc byc kojarzony z przejmującym władze ruchem husyckim, w trakcie opowieści dowiadujemy sie, że nie bylo to jego jedyne źrodło wiedzy o medycynie, zarowno tradycyjnej, jak i, powiedzmy, alternatywnej.
Akcja ksiązki zaczyna sie wprawdzie sielankowo, od romansu Reinmara z żoną śląskiego rycerza Gelfrada von Stercza, jednak bardzo szybko przeradza sie w ciąg przygód głównego bohatera, ktory ewidentnie ma talent do wpadania w kłopoty, czy to przez swoje zapędy do romansowania, czy to przez niewyparzony język, czy przez zwykły zbieg okoliczności, przy czym te, ktore trafiają się bohaterowi, nieraz podpadają nieledwie pod prawa Murphy'ego. "Narrenturm" potrafi wciągnąć, oferując bardzo dużo czytelnikowi, niezależnie od jego definicji dobrej książki. Lubujący sie w historii znajdą tu opisy XV-wiecznych terenów śląskich, znane postacie z tamtego okresu, ciekawie opisane życie ówczesnych mieszkańcow, dużo wzmianek o literaturze średniowiecznej, zwroty w języku odpowiednim dla opisywanych czasów. Dla lubiących historię z przymrużeniem oka autor opisuje ciekawe fakty z życia postaci, zarówno historycznych jak i tych mniej znanych, zachęca rownież w oczywisty sposób do samodzielnego szukania informacji, pozostawiając niedomówienia w niektórych kwestiach. Czytelnicy szukający przede wszystkim dobrej książki, przy ktorej szybko i przyjemnie zleci im czas, rownież powinni sięgnąć po dzieło Sapkowskiego. Duża doza dobrego humoru (od momentu pojawienia sie Szarleja nie sposób się nudzić), barwne postacie, mające swój charakter i pozostające w pamięci, jak chociażby Szarlej czy Samson Miodek, interesujące wątki poboczne, jak podroż Reynevana z Zawiszą Czarnym z Grabowa, duży rozmach akcji, sięgający największych wladców ówczesnego świata - przykładowo król Jagiełło i Zygmunt Luksemburski, magia, a także rozwinięty, ale nienachalnie eksponowany, wątek miłosny. Nie da się również pominąć świetnego stylu pisania Sapkowskiego - autor wie jak zaciekawić czytelnika nawet błahostką, sprawnie manipuluje językiem literackim, odpowiednio dozując napiecie, przy czym z równą łatwoscią potrafi je skumulowac w paru krótkich zdaniach, jak i natychmiastowo rozładować jednym celnym tekstem.
Jako pierwsza część "Narrenturm" świetnie wprowadza czytelnika w realia całej trylogii, wplątuje go w perypetie Reynevana z siłą, która po przeczytaniu ostatniej strony zawiedzie wprost pod pierwsze kartki następnego tomu.

Narrenturm Oryginalnie opublikowano w serwisie w Shvoong: http://pl.shvoong.com/books/science-fiction/1998262-narrenturm/

Zobacz najlepsze cytaty z tej książki - Narrenturm
części trylogii:

- Narrenturm (superNOWA 2002)

- Boży bojownicy (superNOWA 2004)

- Lux perpetua (superNOWA, 2006)


powrót do Streszczenia